Mačky a kocúry Don Sphynx

Karabas Magic Leksy.RU, DSP a 21 33

Karabas, kocúr dovezený z Ruska, tiež objavený medzi odchovancami v chovateľskej stanici Magic Leksy, tak ako aj naša krásna Evkrata. Krásny, urastený, modrooký, modrý kresbový kocúr s výnimočnou povahou sa stal kráľom v našom dome. Získal si náklonnosť všetkých doma, dokonca je kamarát s konkurenčným kocúrom devon rex Argusom.  Budeme len dúfať v pretrvávajúci mier medzi nimi :).  Tu sa môže pozorovať a zhodnotiť aj jeho výnimočná povaha. Nežný, inteligentný kocúr, ktorý zapadol do nášho domu, rodiny. Ďakujeme Elene Vygonnej za to, že nám zverila už druhé nádherné stvorenie a že tým umožnila pokračovanie jej chovu na Slovensku. Vážim si to !!! 

CH Evkrata Magic Leksy.RU, DSP n 21 33 03, flock (import Rusko)

         Typ srsti fock je pre mňa niečo nádherné, veľmi príjemné na dotyk. Milimetrová srsť, ktorá je “nabitá” v koži vytvára pri pohladení  pocit, že mačička je oblečená v impregnovanom plášti. Je to kompromis pre chovateľov, ktorým sa tie “holé” až tak nepáčia a pritom túžia po mačičke, ktorá si nevyžaduje namáhavú údržbu. Nevyžaduje časté kúpanie, pretože mastnotu, ktorá sa tvorí na povrchu kože pohltia semišové chĺpky. Jemné ochlpenie chráni oči a uši. Chĺpky v koži dotvárajú krásu kresby a sýtosť farieb. Pôsobia vždy čisto a upravene.

        Evkratu sme si doviezli z Ruska. Dlho hľadaná mačka s typom srti flock, bikolorka s modrými očami a s kresbou je pre nás vzor krásy, nehy a elegancie. Keď sa narodia mačiatka s chlpami, niekto by si myslel, že je to pohroma, ale my to pokladáme pri chove Don sphynxov za prednosť. Učíme sa od chovateľov z Ruska (odkiaľ táto mačička pochádza),  ktorí sa pre dosiahnutie lepšej imunity snažia, aby ich narodené mačiatka boli aj ochlpené. Uprednostňujú kríženie chovných párov tak, aby jeden rodič bol holý – až “gumenný”  a druhý s typom srsti flock, alebo brush.  V konečnom dôsledku ich dominantný gén bezsrstosti spôsobí, že chlpy vypadajú, alebo sa zmení štruktúra srsti na takú, že premení chlpatú mačku na elegantného doňáčika.  Donský sphynx je nádherná mačka s neskutočne milou a láskavou povahou. Je bezkonkurenčne najmaznavejší a najinteligentnejší zvierací spoločník vhodný do domov a bytov. Najdôležitejšie pre nás je to, aby sme  plemeno Don Sphynx  šľachtili s dôrazom na ich zdravie a imunitu.  

 

Delisa Mystery Fortuna.SK DSP n 03, flock

         Delisa je čierna mačka s malým podielom bielej farby, s typom srsti fock. Jej matka je mačka - CH Evkrata Magic Leksy a otec kocúr z nášho odchovu - IC Car Peter Pan Mystery Fortuna. Očarila nás úžasnou povahou a krásou. Potomstvo po Deliske by malo byť zúročenie toho najlepšieho, čo sa nám za roky chovateľstva podarilo.