Mačky a kocúry Don Sphynx

Obayashka Magic Leksy.RU, DSP n 02 33

Obayashka (našim menom Jaško - Jašík), kocúr dovezený z Ruska, tiež objavený medzi odchovancami v chovateľskej stanici Magic Leksy, tak ako aj naša krásna Evkrata (kastrátka) a Nimfa. Krásny, urastený, modrooký kocúr s výnimočnou povahou žije v "náhradnej" rodinke, u našej kamarátky Simonky Zemčíkovej .  Nežný, inteligentný kocúr, ktorý zapadol do rodinky a my budeme dúfať že bude rozumný a bude robiť spoločnosť Simonke a všetkým obyvateľom vo svojom domove.  Ďakujeme Elene Vygonnej za to, že nám zverila svojich odchovancov a že tým umožnila pokračovanie jej chovu na Slovensku. Vážim si to !!! 

CH Evkrata Magic Leksy.RU, DSP n 21 33 03, flock (import Rusko)

         Typ srsti fock je pre mňa niečo nádherné, veľmi príjemné na dotyk. Milimetrová srsť, ktorá je “nabitá” v koži vytvára pri pohladení  pocit, že mačička je oblečená v impregnovanom plášti. Je to kompromis pre chovateľov, ktorým sa tie “holé” až tak nepáčia a pritom túžia po mačičke, ktorá si nevyžaduje namáhavú údržbu. Nevyžaduje časté kúpanie, pretože mastnotu, ktorá sa tvorí na povrchu kože pohltia semišové chĺpky. Jemné ochlpenie chráni oči a uši. Chĺpky v koži dotvárajú krásu kresby a sýtosť farieb. Pôsobia vždy čisto a upravene.

        Evkratu sme si doviezli z Ruska. Dlho hľadaná mačka s typom srti flock, bikolorka s modrými očami a s kresbou je pre nás vzor krásy, nehy a elegancie. Keď sa narodia mačiatka s chlpami, niekto by si myslel, že je to pohroma, ale my to pokladáme pri chove Don sphynxov za prednosť. Učíme sa od chovateľov z Ruska (odkiaľ táto mačička pochádza),  ktorí sa pre dosiahnutie lepšej imunity snažia, aby ich narodené mačiatka boli aj ochlpené. Uprednostňujú kríženie chovných párov tak, aby jeden rodič bol holý – až “gumenný”  a druhý s typom srsti flock, alebo brush.  V konečnom dôsledku ich dominantný gén bezsrstosti spôsobí, že chlpy vypadajú, alebo sa zmení štruktúra srsti na takú, že premení chlpatú mačku na elegantného doňáčika.  Donský sphynx je nádherná mačka s neskutočne milou a láskavou povahou. Je bezkonkurenčne najmaznavejší a najinteligentnejší zvierací spoločník vhodný do domov a bytov. Najdôležitejšie pre nás je to, aby sme  plemeno Don Sphynx  šľachtili s dôrazom na ich zdravie a imunitu.  

 

CH Nimfa Magic Leksy.RU

Nimfa je skoro biela mačka s korytnačinovými znakmi a s nevšedne svetlomodrými očami. Aj jej zjav pripomína skutočnú sfingu z fresiek z pradávneho Egypta. Jej oči, pekne otvorené, dokážu pritiahnuť náš záujem a zadívať sa do jej akoby "vodových" očí. Drobná mačička s veľkým srdiečkom si získala oddanosť celej rodiny. Červená farba v jej genetike je zaujímavá pre docielenie rôznorodosti sfarbenia mačiatok. Nimfa na rozdiel od Evkraty je na pohmat celkom bez chĺpkov, takzvane "gumenná", nemá ani fúzy.  U takejto mačky máme možnosť si overiť, ako "holá" mačička funguje v domácom prostredí bez fúzov (viac o téme fúzy a mačka si môžete prečítať na našej stránke v rubrike "ČO JE U NÁS NOVÉ"). Nimfa je nádejná chovná mačka pre našu chovateľskú stanicu. Zúčastňuje sa aj na medzinárodných výstavách na ktorých okrem nominácie do BIS (najkrajšie mačky výstavy) získala prvý titul CHAMPIÓN.