Mystery Fortuna - zážitky a príbehy

Ako sa to všetko začalo, keď som mačky vôbec nemusela

Spomínam si, ako sa na mne zabávala celá dedina, keď som ako mestské dieťa na prázdninách u starej mamy trénovala ako sa čo najrýchlejšie dostať do úkrytu pred dedinskými zvieracími domorodcami. Všetci v dedine vedeli, že ak  niečo letí po ulici popred ich domy s veľkým krikom, sprievodným brechotom, dupotom, tak to nemôže byť nikto iný ako dievča z mesta na prázdninách. A za ňou psy, kozy, husi, jeden zlý gunár a ešte rachotiaci rozsypaný nákup. Zvieracie osadenstvo dedinky si ma nevedelo určite vynachváliť, zažili so mnou nie jedno dobrodružstvo. Doslova ma čakávali pred bránou a vedeli že sa dobre pobavia.

Priťahovala som hlavne tie najrýchlejšie šelmy v dedine, ktoré so mnou súťažili, kto je rýchlejší. Pes, to bola pre mňa nočná mora, mačky ani nevravím. Chodili za mnou, pozorovali ma a moja fantázia bežala naplno. Filmový horor bol proti mojej fantázii slabý žáner. Pozorovala som správanie mojich kamarátov k zvieratám a postupne som sa učila nebáť sa ich. Ba dokonca som pocítila túžbu vlastniť malého štvornohého kamaráta. Ale len takého malého, aby sa láska náhodou nezvrtla nezožral ma nakoniec.

Moderná doba zmenila charakter pôvodnej dediny a generácia našich detí  nemá toľko možností poznávať zvieratá na dedine, na dvore u starých rodičov. Starať sa o zvieratko je pre mnohých veľký problém a tak zážitky našich detí so zvieratkami  nezaplnia miesto v spomienkach na ich detstvo. Uvedomila som si, ako sa vytráca z nášho života zvierací spoločník. Hoci sa zvieratá na dedinách chovali pre úžitok a obživu, predsa len zohrali veľkú rolu pri formovaní človeka a jeho vzťahu k prírode.  Boli tam, mali svoje malé a veľké dušičky,  mal ich rád a to mu napĺňalo život láskou, ktorú mu tieto zvieratá vedeli opätovať. Neviem, či spolužitie človeka so zvieratami a prírodou bolo od počiatku  obmedzované alergiami, alebo ako  už tvrdia mnohé odborné štúdie sme si za to zodpovední sami a prehnanou čistotou, obmedzovaním kontaktu so zvieratami sme si vyrobili modernú chorobu, alergiu pomaly na všetko. Zvieratá, peľ, suché trávy, potraviny, slnko ...a možno aj sami na seba.

Ísť späť

Komentáre

Pridať komentár